Polskie filmy

Polskie filmy często są niedoceniane, wiele osób narzeka na polską kinematografię, a w ostatnich latach pojawiło się w kinach wiele ciekawych propozycji. Przedstawimy wam najciekawsze polskie filmy z 2021 i 2022 roku.

Film Balkonowy (2022)

To zdecydowanie film wart całej naszej uwagi. Prawdopodobnie, jeden z ciekawszych, jakie będziecie mieć okazję zobaczyć. Czemu? Ponieważ film przez cały czas nagrywany jest z jednego miejsca, a mianowicie z balkonu. Stąd nazwa “Film Balkonowy”. Reżyser Paweł Łoziński, znany z filmów dokumentalnych, postanowił nagrać film ze swojego balkonu na Saskiej Kępie w Warszawie. Powstawał on dwa lata i możemy w nim zobaczyć sąsiadów reżysera, jak i zwykłych przechodniów, którzy zgodzili się odsłonić przed kamerą i odpowiadali na intymne pytania reżysera. To film uniwersalny, Łoziński celowo nie przytacza sytuacji pandemicznych, by wydźwięk filmu się nie zmienił, chciał, by pozostał radosny.

Film Teściowie (2021)

To film, który niestety obył się bez większego echa, a szkoda. Został przyćmiony przez “Wesele” Smarzowskiego. Dla osób, które oczekiwały ciekawego motywu weselnego, a film Smarzowskiego nie przypadł im go gustu – trzeba było iść na “Teściowie”. To film bardzo teatralny, o czym świadczy jego sam koniec, który wbija widza w fotel. Fabuła filmu opowiada o rodzinie Pary Młodej, która się głowi, co będzie z weselem, ponieważ para odwołała ślub, a tu przecież już wszystko zapłacone. Poznajemy rodziców Pana Młodego i ich nastawienie do ukochanej ich syna. Mamy możliwość dowiedzieć się, jacy są rodzice Pani Młodej, kiedy rodziny się spotkają, dochodzi do tragikomicznych sytuacji. Teściowie (film online dostępny w Player) to nie jest typowa polska komedia, z tego filmu można naprawdę wiele wynieść, dlatego zachęcamy do obejrzenia. W roli głównej możemy zobaczyć Marcina Dorocińskiego, Maję Ostaszewską, Izabelę Kunę i Adama Wronowicza.

Bo we mnie jest seks (2021)

Film jest inspirowany życiem barwnej w PRL-u postaci, Kaliny Jędrusik, w jej rolę wcieliła się Maria Dębska. Kalina Jędrusik to aktorka i piosenkarka, żona pisarza Stanisława Dygata, żyjąca w otwartym związku, romansująca z młodym popularnym piosenkarzem. To postać pełna optymizmu i szczerości, co niektórych może oburzać, ponieważ Kalina Jędrusik jak na tamte czasy była kobietą nowoczesną. Film opowiada o jej pełnej sukcesów karierze, o tym, jak nagle dostała zakaz występów telewizyjnych, ponieważ jej ubiór z krzyżem obraził ludowe władze, a my możemy przyglądać się, co Kalina z tym zrobi i jak chce wrócić na szczyt.

Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę (2022)

To świeżynka, która tak naprawdę dopiero weszła do kin, z pewnością trochę czasu minie nim będziemy mieli możliwość zobaczenia filmu na portalach streamingowych, ale gorąco zachęcamy, by wybrać się na festiwal filmowy lub do kina studyjnego, by obejrzeć ten film. To film z gatunku Science Fiction, dzieje się w roku 2028, w Polsce, która stała się krajem totalitarnym opartym na niewolnictwie. Osoby, które popełniły przestępstwo, zostają zamieniane w maszyny bez emocji, to wszystko za sprawą specjalnego środka, który nie pozwala im odczuwać emocji. Główny bohater, w akcie protestu przeciwko rządzącym, chce popełnić samobójstwo na żywo, wszystko się zmienia, kiedy w śmietniku znajduje porzuconą dziewczynę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here