jakie imie na bierzmowanie

Bierzmowanie jest trzecim i ostatnim z sakramentów w Kościele Katolickim, który wraz z Chrztem Świętym i Komunią Świętą wchodzą w skład triady wtajemniczenia. Jest ono dopełnieniem wiary chrześcijańskiej, które trwale łączy wyznającego z Kościołem i zobowiązuje go do obrony wyznania. Uważa się, że poprzez bierzmowanie człowiek osiąga dojrzałość chrześcijańską dzięki mocy uzyskanej od Ducha Świętego.

Podczas tego obrzędu istnieje tradycja nadawania drugiego lub trzeciego imienia, a nawiązuje ona do Biblii, a dokładniej do Nowego Testamentu. Podobnie jak Chrystus nadawał swoim uczniom nowe imiona i zaczynali oni podążać za nim, tak i młodzi ludzie wkraczający w dorosłość symbolicznie otrzymują nowe imię i stają się uczniami Jezusa. Przykładem tutaj jest apostoł Szymon, który otrzymał imię Piotr, czyli Skała. Ważne zatem, aby wybrane imię na bierzmowanie miało dla nas jakieś znaczenie.

Wielu młodych ludzi przygotowujących się do tego ważnego sakramentu, nie wie jakie imie na bierzmowanie wybrać. Najważniejsze to, aby pochodziło ono od jakiegoś świętego lub błogosławionego, czyli kogoś po beatyfikacji lub kanonizacji w Kościele Katolickim. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń, jeśli wybrany przez nas patron znajduje się na liście wyniesionych na ołtarze przez Watykan, oznacza to, że osoba ta swoim życiem służyła Bogu i jest godna naśladowania.

świeczki

Wiele osób wybierając imię na bierzmowanie kieruje się jego oryginalnością lub sympatią do danego imienia. Jednak nie to jest w tym wyborze ważne. Należy wybrać przede wszystkim patrona, ze względu na to kim był, jakimi wartościami się kierował i czy te wartości są również dla nas ważne. Pamiętajmy, że podczas przygotowań nasz kapłan może poprosić nas o przytoczenie faktów z życia wybranego przez nas patrona, a także poprosić o uzasadnienie wyboru. Dlatego warto z rozwagą przyjrzeć się naszemu patronowi i zastanowić raz jeszcze, czy to imię będzie dla nas odpowiednie.

Najczęściej wybierane imiona żeńskie na bierzmowanie to klasyczne takie jak Agata, Agnieszka, Anna, Elżbieta, Helena, Joanna, Jadwiga, Katarzyna, Kinga, Magdalena, Małgorzata, Maria, Marta, Teresa, Urszula, Weronika. Wśród bardziej oryginalnych, ale równie popularnych znajdą się Anastazja, Róża, Wiktoria, Łucja, Julia, Faustyna, Matylda, Lidia, Natalia.

Często zdarza się, że dziewczęta wybierają niespotykane, niecodzienne imiona, często nie wiedząc kim była w zasadzie ich patronka. Do takich imion należy z pewnością Rita, Sabina, Zyta, Hiacynta, Klotylda, czy Filomena.

Warto wiedzieć kim była nasza patronka, wiele z tych kobiet zakończyło swoje życie męczeńską śmiercią za wiarę, często w bardzo młodym wieku, wiele z nich było torturowanych, wysyłanych do domów publicznych tylko dlatego, że nie wyparły się chrześcijaństwa, palone na stosie, wieszane albo ścinane. Warto również wiedzieć czyim patronem jest wybrana przez nas święta albo błogosławiona. I tak na przykład za wstawiennictwem Agaty modlą się pielęgniarki i pacjenci z chorobami serca, za wstawiennictwem Anny wdowy, matki, kobiety rodzące w późnym wieku, Katarzyna patronuje piekarzom, młynarzom oraz żonom, a Helena wytwórcom igieł i gwoździ.

bierzmowanie

Podobnie jest przy wyborze męskich imion na bierzmowanie, chociaż chłopcy zazwyczaj wybierają bardziej klasyczne imiona, niż ich rówieśnice. Do najpopularniejszych należą: Piotr, Paweł, Jan, Józef, Krzysztof, Wojciech, Franciszek, Grzegorz, Jakub, Łukasz, Marcin, Marek, Szymon i Tomasz, ale również Filip, Antoni, Dominik, Gabriel, Michał, Maciej, Mikołaj. Zdarzają się również bardzo oryginalne wybory imion męskich na bierzmowanie, na przykład Zenon, Walenty, Cezary, Cyprian, Augustyn, czy Bazyli.

Przed wyborem imienia na bierzmowanie warto sprawdzić, czy któreś z imion nadanych nam na Chrzcie Świętym ma swojego patrona, bo jeśli tak, to można przy nim pozostać i nie wybierać kolejnego. Jest to coraz częściej praktykowane w wielu parafiach, chociaż ostateczna decyzja powinna należeć do osoby bierzmowanej, jeśli naprawdę utożsamia się ze swoim wyborem, a wartości, którymi kierował się wybrany święty lub błogosławiony są dla niej bardzo ważne, powinna móc wybrać drugie albo trzecie imię niezwiązane z wyborem na Chrzcie Świętym.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki prezent dla taty
Następny artykułJaki kolor do szarego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here