Jeżeli jesteśmy posiadaczami starej słomy, to mamy wiele możliwości jej zagospodarowania. Jedną z nich jest jej sprzedaż. W tym artykule dowiesz się, co można zrobić ze starą słomą i w jaki sposób o nią zadbać, aby ją sprzedać w korzystnej dla nas cenie.
Co zrobić ze starą słomą?
Stara słoma często marnuje się, gnijąc w nieprzeznaczonych do tego miejscach. Warto wiedzieć, że można ją spożytkować na wiele sposób. Jedną z lepszych opcji jej wykorzystania jest sprzedaż. Wiele firm prowadzi skupy starej słomy, która później służy im do różnych celów – np. produkcji biopaliwa czy tworzenia artykułów dekoracyjnych. Słoma dostanie nowe życie w Kania.net.pl, gdzie prowadzi się całoroczny jej skup, a jest tam wykorzystana do produkcji podłoża pod uprawę pieczarek. Firmy takie jak ta skupują różnego rodzaju słomę, m.in. pszenną, żytnią oraz pszenżytnią.
Są też inne możliwości spożytkowania starej słomy. Często wykorzystuje się ją do nawożenia ziemi uprawnej. Nie jest więc zbyt opłacalną opcją wyrzucenie słomy lub trzymanie jej i pozwolenie by niszczała. Oddanie jej w zamian za gotówkę lub spożytkowanie na własnej ziemi jest o wiele rozsądniejszą możliwością.
Wykorzystywanie słomy pod uprawę grzybów
Słoma jest kluczowym komponentem w produkcji podłoża do uprawy pieczarek. Jeśli zdecydujemy się oddać ją firmie, która zajmuje się wytwarzaniem podłoża do uprawy grzybów, to musimy pamiętać o tym, żeby była sucha, ponieważ nie może mieć także śladów pleśni lub zgnilizny. Jeżeli stara słoma nie spełnia tych wymagań, to nie być sprzedana.
Jeśli słoma okaże się być dobrej jakości, to następnie jest ona zaszczepiana grzybnią. Zanim to się wydarzy musi zostać odpowiednio nawilżona. Warto pamiętać o tym, że słoma jest komponentem do produkcji podłoża pod uprawę zarówno pieczarki białej, jak i pieczarki brązowej. Nadaje jej to uniwersalny charakter.
Bele słomy muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki, żeby grzybnia mogła urosnąć. Najlepiej jeśli temperatura wyniesie około 20 stopni. W pomieszczeniach szklanych uprawa pieczarek na słomie może być prowadzona cały rok, z kolei uprawa na zewnątrz może być prowadzona od marca do października.
Słoma, na której rośnie grzybnia, musi mieć zapewniony wysoki stopień wilgotności powietrza. Najlepiej jeśli będzie to od 85 do 95%. Pozwoli to na prawidłowy jej wzrost. Ważne jest również, żeby bele trzymać w zacienionym miejscu, a nie na pełnym słońcu.
Jak sprawić, żeby stara słoma nie traciła na wartości?
Zanim jednak sprzedamy słomę, musimy wiedzieć, jak o nią dbać, żebyśmy otrzymali za nią korzystną ofertę finansową. Słoma przechowywana na polu szybko traci swoje właściwości ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Zdecydowanie lepiej jest więc przechowywać ją pod zadaszeniem w stodole. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na trzymanie słomy pod zadaszeniem, to należy przykryć ją folią lub agrowłókniną. Stosując się do tych rad, można przez długi okres utrzymać słomę w dobrym stanie, a co za tym idzie – otrzymać za nią wyższą zapłatę w skupie.
Warto wiedzieć także o tym, że cena, za którą sprzedamy starą słomę zależy nie tylko od jej jakości. Zapotrzebowanie firm na jej kupno jest powiązane z tym, ile na rynku dostępnej jest słomy z najnowszych zbiorów. Jeśli będzie jej zbyt dużo, to cena skupu starej słomy spadnie.