Budowa nowego domu jest przedsięwzięciem wymagającym pokaźnych zasobów energii i czasu. Dlatego, gdy przydarza się okazja zakupu starego domu do remontu, w dodatku po okazyjnej cenie,wielu z nas ma pokusę skorzystania z niej. Jednak i tutaj istnieją haczyki, na które należy uważać. Jakie?
Ustal stan prawny nieruchomości
Po pierwsze, zanim poświecimy więcej czasu na zweryfikowanie stanu technicznego domu, należy ustalić jego stan prawny. Sprawdźmy wpis do księgi wieczystej oraz ustalmy, czy budynek został wybudowany lub rozbudowany legalnie. Bardzo istotne jest sprawdzenie, czy grunt, na którym znajduje się dom jest określony w dokumentach jako działka zabudowana.
Sprawdź, czy budynek został wybudowany legalnie
Jeśli takiej informacji nie potwierdzimy, może okazać się, że z punktu widzenia prawnego budynek jest nadal w trakcie budowy, a na nas, jako na nowych właścicielach stanie obowiązek doprowadzenia budowy do końca, czyli zalegalizowania jej. Jest to kosztowna procedura. Ponadto, może też okazać się niemożliwa do przeprowadzenia, jeśli budynek stoi na działce, na której nigdy nie wydano pozwolenia na budowę. Wtedy dom musi zostać poddany rozbiórce.
Wypis z rejestru gruntów
W ramach sprawdzania stanu prawnego nieruchomości należy udać się również do do wydziału geodezji miasta, starostwa lub gminy po wypis z rejestru gruntów. Z dokumentu dowiemy się, gdzie znajdują się dokładnie granice działki, która jest w naszym zainteresowaniu, a także sprawdzimy, jaka jest klasa ziemi na danym terenie oraz zweryfikujemy dane prawowitego właściciela posiadłości.
Sprawdź stan techniczny domu
Gdy jednak najgorsze scenariusze zostaną wykluczone, można przejść do dalszej weryfikacji. Następnym krokiem jest oczywiście sprawdzenie, w jakim stanie technicznym jest budynek. Aby to przeprowadzić, należy zatrudnić specjalistę z firm takich jak np. Renomabud, z doświadczeniem w przygotowywaniu weryfikacji technicznych budynków. Przegląd techniczny budynku obejmuje analizę, czy mury są zawilgocone, jak działa wentylacja, czy okna i drzwi są szczelne (w tym celu przeprowadza się badanie kamerą termowizyjną). Doświadczony inżynier z uprawnieniami podczas pracy wskaże nam te elementy konstrukcji budynku, które mogą w przyszłości generować problemy i w razie potrzeby wykona dokładniejszą ekspertyzę techniczną takich newralgicznych miejsc. Przegląd techniczny budynku obejmuje również sprawdzenie instalacji gazowej, ciepłowniczej, wodnej i kanalizacyjnej. Ponadto, należy sprawdzić, jak wyglądają umowy z dostawcami mediów na danym terenie oraz zrobić rozeznanie, czy na danym terenie jest dostęp do szerokopasmowego internetu.
Nawiąż współpracę z architektem
W przypadku zakupu starych domów bardzo istotne jest też sprawdzenie przed dokonaniem transakcji, czy budynek będzie można przebudowywać zgodnie z własnymi preferencjami. Nie należy oceniać tego na oko, tylko zatrudnić architekta. Specjalista wskaże nam, które ścianki można zburzyć, a które są tak zwanymi ścianami nośnymi gwarantującymi stabilność konstrukcji i których naruszać nie można w żadnym wypadku. Sprawdzi też nośność stropów – na tej podstawie zyskamy informacje, czy będziemy mogli dobudować np. poddasze użytkowe w starym domu. Przekaże nam informacje, czy można przestawić lub dobudować komin oraz powiększyć okna.
Podsumowanie
Jak widać, przed zakupem domu do remontu należy przedsięwziąć kilka kroków, które będą kosztowne. Jednak bez nałożenia tych kosztów na samym początku nie można mówić o bezpiecznej inwestycji.