jakie są sporty

Jakie są sporty?
Sporty możemy podzielić na dyscypliny sportów zimowych jak i letnich.
Sporty zimowe to przede wszystkim: łyżwiarstwo, narciarstwo, saneczkarstwo, hokej, snowboard.

Łyżwiarstwo można podzielić na figurowe oraz szybkie. W łyżwiarstwie figurowym najczęściej jeździ się w parach pokazując szereg akrobacji, natomiast łyżwiarstwo szybkie polega na jak najszybszym przejechaniu przez łyżwiarza określonego odcinka na torze lodowym.

Kolejną dyscypliną jest narciarstwo, które również można podzielić na kategorie. Narciarstwo alpejskie, polegające na zjechaniu po stoku górskim, narciarstwo biegowe podobne do alpejskiego jednak tutaj można wykonać szereg akrobacji. Kolejną kategorią jest narciarstwo zjazdowe oraz klasyczne. Narciarstwo klasyczne możemy podzielić na biegi oraz skoki. Saneczkarstwo jest to rodzaj sportu polegający na wyścigach na specjalnym torze, który może być sztuczny lub prawdziwy. W tym przypadku zawodnicy kładą się na sankach ( mogą również w dwie osoby), po czym zjeżdżają po torze a wygrywa ten, którego łączny czas zjazdów jest najszybszy.

hokej

Hokej czyli zespołowa gra na lodzie w której chodzi o pokonanie przeciwnej drużyny. Zawodnicy jeżdżą na łyżwach i za pomocą kija hokejowego usiłują strzelić bramkę drużynie przeciwnej.
Snowboard to kolejna propozycja sportu zimowego, polegająca tak jak w przypadku narciarstwa na zjeździe ze zbocza na specjalnej desce.
Osoba wykonująca tą dyscyplinę porusza się tylko przy pomocy deski robiąc szereg manewrów akrobatycznych.

Dyscyplin letnich jest znacznie więcej od zimowych i można je podzielić również na wodne.
Zacznijmy jednak od letnich do których możemy zaliczyć badminton, czyli grę polegającą na odbijaniu rakietką lotki. W grze mogą brać udział dwie lub cztery osoby.
Kolejną propozycją jest golf rozgrywany na dużym terenie nazywanym polem golfowym. Gra polega na wbijaniu piłki za pomocą kija golfowego do wyznaczonego dołka.
Jeździectwo to sport w którym dżokeje przy użyciu koni ścigają się na torach jeździeckich. Wygrywa ta osoba której koń pierwszy przekroczy metę. Kolarstwo możemy podzielić na torowe albo szosowe, w pierwszym przypadku kolarze jeżdżą na czas po specjalnym torze.
Następnym sportem letnim jest hokej na trawie, gra polega na tym samym jak w przypadku hokeja na lodzie.

Tenis jest to sport, który może być wykonywany na trawie jak również w zamkniętym obiekcie, tenis możemy podzielić na stołowy oraz na ziemny.
Piłka nożna kolejna zespołowa gra w której chodzi o jak największą ilość zdobytych bramek. Piłka może być również siatkowa oraz ręczna, są to
również sporty zespołowe w które rozgrywane są zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn.

tenis

Do sportów możemy zaliczyć również łucznictwo oraz strzelectwo czy szermierkę. W pierwszym z nich chodzi o trafienie z łuku strzałą do tarczy, strzelectwo natomiast jest dyscypliną polegającą na strzelaniu z broni palnej lub pneumatycznej do celu. Szermierka jest dyscypliną polegającą na pokonaniu rywala przy pomocy broni białej.
Koszykówka gra bardzo popularna, również zespołowa w której celem jest zdobycie określonych punktów po przez wrzucanie piłki do kosza.
Lekkoatletyka, gimnastyka, pięciobój również zaliczamy do sportów a zwłaszcza olimpijskich.
Rugby czyli gra z owalną piłką, również drużynowa według zasad można grać ręką jak i nogą.

Do kolejnych dyscyplin sportowych możemy zaliczyć: boks, judo, taekwondo, zapasy oraz podnoszenie ciężarów. We wszystkich przypadkach oprócz ostatniego chodzi o pokonanie rywala, natomiast podnoszenie ciężarów polega na udźwignięciu jak największego.
Sporty możemy również podzielić na wodne do których zaliczamy:
kajakarstwo, piłkę wodną, pływanie, skoki do wody, wioślarstwo oraz żeglarstwo. Wszystkie te dyscypliny wykonywane są w zamkniętych lub otwartych zbiornikach wodnych. Piłka wodna czy pływanie zazwyczaj prezentowana jest na basenach jak również i skoki wodne. W tych dyscyplinach oceniany jest czas, style jak również akrobacje.
Oczywiście to tylko niektóre rodzaje sportów bo tak naprawdę sport to każda aktywność fizyczna jaką wykonujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here