jakie buty trekkingowe

Wyprawy górskie to hobby coraz większej liczby ludzi. Aktywne spędzanie czasu na łonie natury może przynieść wiele zadowolenia i satysfakcji. Należy jednak pamiętać, aby wyprawy te były bezpieczne i zaplanowane. Do każdej z nich należy odpowiednio się przygotować. Ważną częścią tych przygotowań jest zgromadzeni odpowiedniego sprzętu i wyposażenia, którego ważną częścią są buty. Jakie można wyróżnić rodzaje obuwia górskiego? Jakie buty turystyczne spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających podróżników? Czym one się charakteryzują? Jakie buty trekkingowe wybrać?

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu?

Buty turystyczne to ważna część wyposażenia. Dzięki nim możliwe jest wygodnie podróżowanie, jak również zachowanie przyczepności i stabilności na niekiedy śliskich oraz stromych zboczach gór. Dobre obuwia gwarantuje również ciepło i odpowiednią izolację. Jakie można wyróżnić rodzaje butów górskich?

Każdy model butów turystycznych przeznaczony jest do wędrówki w różnym terenie. Wiele z akcesoriów dedykowanych jest oddzielnie amatorom, średniozaawansowanym oraz profesjonalistom. Wśród najpopularniejszych typów obuwia można wyróżnić buty:
– podejściowe,
– biegowe,
– trekkingowe,
– wspinaczkowe,
– alpinistyczne, itp.

góry

Czym charakteryzują się buty trekkingowe? Jakie są ich cechy szczególne?

Buty trekkingowe to akcesoria przeznczone zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów wędrujących po górach. Wybór powinien rozpocząć się od pory roku, w której będą używane. Można tu wyróżnić obuwie letnie i zimowe. Ich cechą charakterystyczną jest podwyższony stan, a sam but sięga aż za kostkę. Kolejnym elementem tego rodzaju butów jest odpowiednio przygotowany profil pod cholewką. Buty te to również produkty lekkie i zapewniające niezwykły komfort podczas podróżowania.

Wśród popularnych rodzajów butów trekkingowych należy wyróżnić:
– buty all terrain – buty uniwersalne, rekreacyjne, do wypraw amatorskich i wycieczek nordic walking. Buty lekkie zapewniające stabilizację stawu skokowego oraz odpowiednią amortyzację. Cechuje je niska i lekka cholewka.
– buty hiking – lekkie, ciepłe, wygodne buty zapewniające amortyzację, stabilność i ograniczenie ruchów kostki. Obuwie ciepłe, dedykowane wyprawom trudniejszymi szlakami górskimi.
– buty trekking – akcesoria dedykowane trudnym i ciężkim wyprawom górskim. Dla doświadczonych turystów, uprawiających ten sport z pewną wiedzą i umiejętnościami.

Posiadają grubą membranę zapewniającą odpowiednią izolację, stabilność i amortyzację. Najczęściej wodoodporne, posiadające wysoką cholewkę dostosowaną do zapięcia raków.
Niezależnie od rodzaju obuwia, każdy z modeli powinien być lekki, wytrzymały, odporny na odgniecenia i niekorzystne warunki atmosferyczne. Powinien zapewnia komfort użytkowania i bezpieczeństwo podczas wypraw górskich. Wysokość buta, jego funkcje dodatkowe, lekkość oraz marka uzależnione są od oczekiwań i potrzeb turystów, jak również jego możliwości finansowych.

Jakie buty trekkingowe kupić?

buty do chodzenia po górach

Na co zwrócić szczególna uwagę podczas zakupu?
Zakup obuwia górskiego może przynieść wiele zakłopotania. Aby ułatwić cały proces należy przed zakupem odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, takich jak:
– rodzaj podejść i pokonywanych tras,
– wykorzystanie letnie czy zimowe,
– długość podejść – wyprawy jednodniowe, kilkudniowe,
– wykorzystany system ocieplenia i stabilizacji stawu skokowego,
– doświadczenie i umiejętność poruszania się po górach, itp.

Wybór butów ze względu na jego przeznaczenie ułatwi sprecyzowanie wymagań i oczekiwań. Do najważniejszych cech butów uwzględnianych podczas zakupu zalicza się:
– waga buta,
– wysokość cholewki,
– sezonowość,
– system i stopień wodoodporności,
– ocieplenie buta,
– wytrzymałość mechaniczna,
– łatwość utrzymania czystości,
– oddychalność,
– konstrukcja,
– system wiązania,
– możliwość zaczepienia raków,
– elastyczność i usztywnienia,
– rozmiar – warto zaopatrzyć się w buty większe o pół lub jeden numer, dostarcza to możliwość założenia grubej i ciepłej skarpety.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki otwór pod gwint
Następny artykułJakie są sporty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here