Wędzarnie ogrodowe

Wędzarnia ogrodowa dla wszystkich, którzy chcą samodzielnie przyrządzać mięso, kiełbasy, ryby i sery proponujemy wyróżnioną w ofercie wędzarnię ogrodową. Dzięki ręcznie, starannie wykonanej wędzarce możesz samodzielnie przygotować niepowtarzalne smakowo przysmaki. Nie zajmuje dużo miejsca, a jego piękny wygląd dobrze komponuje się z Państwa ogrodem, posesją czy podwórkiem.

W przeszłości wędzenie mięsa, kiełbas i ryb było powszechną praktyką, zwłaszcza na obszarach wiejskich, nawet w ogrodzie w celu konserwacji żywności i nadania jej szczególnego smaku. W dzisiejszych czasach palenie papierosów przeżywa swój renesans. To, co kiedyś odbywało się na strychu w specjalnie zaprojektowanych komorach dla palaczy, dziś przenosi się do ogrodu. Tutaj w różnych koszach, szafach i piecach wędzi się ryby, mięso, sery i warzywa.

Co jest potrzebne do palenia?

Istnieje kilka sposobów na palenie w ogrodzie. Przede wszystkim należy zdecydować się na odpowiednią wędzarkę. Istnieją trzy opcje:

Beczka do wędzenia

Szczególnym i popularnym rodzajem wędzarni jest beczka wędzarnicza. W przeciwieństwie do przeszłości, kiedy były one wykonane z litego drewna, dziś na rynku można znaleźć beczki do palenia wykonane ze stali nierdzewnej, malowanej blachy stalowej lub blachy ocynkowanej. Beczki wędzarnicze oferowane są w szerokiej gamie rozmiarów i wariantów.

Szafa wędzarnicza

Szafa wędzarnicza jest jednocześnie piecem wędzarniczym. Zazwyczaj jest ona większa od beczek do wędzenia i wykonana jest z aluminium, blachy stalowej lub stali nierdzewnej. Szafy dla palaczy często mają kilka poziomów do palenia.

Małe mobilne wędzarnie są szczególnie odpowiednie dla początkujących. Są niedrogie, przeznaczone do niewielkich ilości wędzonych produktów i nadają się również do użytku mobilnego, np. podczas wypraw wędkarskich lub kempingów. Więcej informacji można znaleźć w tym przewodniku po wędzarniach stołowych.

Jakie drewno nadaje się do wędzenia?

Podczas aromatyzowania, konserwowania i gotowania potraw za pomocą wędzarki bardzo ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju drewna. Nie wszystkie gatunki drewna są takie same. Wybór drewna ma ogromny wpływ na wyniki wędzenia. Poniżej znajduje się zestawienie najpopularniejszych rodzajów drewna do wędzenia.

Różnice między wędzeniem na zimno a wędzeniem na gorąco

Do wędzenia żywności takiej jak mięso, ryby, sery czy warzywa stosuje się różne metody. Są one nazywane wędzeniem na zimno, wędzeniem ciepłym i wędzeniem gorącym.

Palenie na zimno

Dzięki wędzeniu na zimno można zachować wędzoną żywność przez długi czas, a także nadać jej szczególnie silny smak wędzenia. W tym przypadku żywność jest przechowywana w dymie w niskiej temperaturze do 25 °C przez dłuższy okres czasu – czasami nawet do kilku tygodni.

Wykorzystuje się do tego wolno żarzące się trociny. W niektórych przypadkach proces jest przerywany poprzez napowietrzanie wędzonych produktów na kilka dni, a następnie wznawiany. Ze względu na niską temperaturę, wędzenie na zimno jest bardzo łagodnym procesem ogrzewania, dzięki czemu wędzone produkty zachowują więcej składników odżywczych. Jeśli potraktujesz żywność tą metodą wędzenia, może być ona przechowywana przez kilka miesięcy.

Wędzenie na zimno jest doskonałe dla następujących produktów spożywczych:
– wieprzowina i wołowina
– szynka i bekon
– salami, kiełbasa gotowana, kiełbasa wątrobiana
– łosoś
– ser górski
– pierś z gęsi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here