życie po zawale

Zawały serca są bardzo powszechne zarówno ze względu na starzejący się charakter społeczeństwa, jak i na coraz częstsze pojawianie się zawałów u młodych ludzi. Wystąpienie ataku serca nie musi od razu oznaczać śmierci.

Znanych jest wiele przypadków, gdzie osoby przeżyły, czasem nawet więcej, niż jeden zawał serca. Jednak życie po takich przejściach diametralnie się zmienia. Osoba po zawale nie jest już uznawana za w pełni zdrową ze względu na nieodwracalne zmiany, które zachodzą w organizmie. Życie po zawale rządzi się swoimi prawami i trzeba pamiętać o pewnych zasadach koniecznych do przestrzegania.

Najbliższa rodzina chorego także zmienia swoje życie po zawale bliskiej osoby. Ze strony członków rodziny przede wszystkim mile widziana jest empatia, ale i pilnowanie chorego, aby stosował się do zaleceń lekarza, czy przestrzegał zalecanej diety. Bardzo ważna jest osoba odpowiedzialna za przygotowywanie posiłków w danym gospodarstwie domowym. Posiłki muszą być lekkie, nieobciążające organizmu, z małą zawartością cholesterolu. Umiejętnie skomponowane posiłki mają duży wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego.

po zawale

Zmiany w ciele, o których wcześniej wspomniano dotyczą nieodwracalnych zmian w układzie krążenia. Serce już nigdy nie wraca do stanu sprzed wystąpienia zawału. Pewne komory już na zawsze zostają „zablokowane”. Dlatego też życie po zawale jest bardzo zagrożone, ponieważ każdy kolejny zawał daje coraz mniejsze szanse na przeżycie. Wiąże się to z dodatkowym stresem dla pacjenta.

Nikt nie chce żyć ze świadomością, że zwiększyło się jego ryzyko śmierci. Niektórzy więc wypierają ten fakt i zachowują się, jakby taka sytuacja wcale nie miała miejsca. Takie podejście jest jednak często pozorne. Dana osoba najczęściej tylko gra przed innymi, a w rzeczywistości stresuje się bardziej, niż to by mogło się wydawać. Ułatwmy takiej osobie życie po zawale, okazując maksimum empatii i nie oceniając takiej osoby zbyt pochopnie na podstawie powierzchownych obserwacji zachowania.

Jeśli chodzi o osobę, której ta sprawa ściśle dotyczy, to oprócz zmiany diety i bardziej ostrożnego trybu życia zaleca się zwiększenie częstości kontaktów ze swoim lekarzem. Życie po zawale najlepiej prowadzić pod ścisłą obserwacją specjalisty, gdyż człowiek z odpowiednim wykształceniem jest w stanie najbardziej kompetentnie pokierować stylem życia zagrożonej osoby. Oczywiście lekarz jest też w stanie przepisać odpowiednie leki, które wspomogą pracę układu krążenia. Dlatego też ciągły kontakt z lekarzem jest bardzo ważnym aspektem prowadzenia życia po zawale tak, aby trwało ono jak najdłużej.

Oczywiście nie trzeba chyba przypominać, że alkohol i palenie papierosów są w takiej sytuacji zabronione. Jakiekolwiek używki zwiększają ryzyko kolejnego zawału, przez co też szybszej śmierci. Ludzie w głębi duszy chcą jednak żyć jak najdłużej. Nałóg potrafi jednak przestawić człowiekowi myślenie, przez co można czasem rozumować i podejmować decyzje mało racjonalnie. W tym momencie ważna jest rola bliskich, aby nieustannie pilnowali, przypominali, upominali w trosce o swojego bliskiego.

pielęgniarka

Niezależnie od tego wszystkiego, życie po zawale w pewnych aspektach może przecież pozostać bez zmian. Nie zabrania się kontynuowania swoich dotychczasowych pasji, ulubionych aktywności fizycznych, czy ulubionych potraw. Trzeba po prostu mieć na uwadze, że organizm ma teraz mniejsze możliwości, niż kiedyś i jednak trzeba na siebie uważać. Przy odpowiednim prowadzeniu stylu życia i zastosowaniu się do wszystkich zaleceń lekarza życie po zawale może jednak pozostać bez zauważalnych zmian dla chorego.

O to właśnie chodzi przy wprowadzaniu tych zasad – aby życie mogło toczyć się dalej i aby trwało ono jak najdłużej. A żeby życie trwało jak najdłużej, to człowiek musi być w nim szczęśliwy. Dlatego pozostawienie jak największej ilości starych przyzwyczajeń jest bardzo mile widziane z punktu widzenia pacjenta, a także jego rodziny.
Reasumując, życie po zawale jest trudne, ale nie musi być nieszczęśliwe. Wystarczy znaleźć na nie przepis.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułChoroba wieńcowa serca
Następny artykułZawał u kobiet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here