Wizyta u dentysty z dzieckiem niepełnosprawnym

Wizyty stomatologiczne to dla większości z nas spory stres oraz dyskomfort psychiczny. Dzieci są zazwyczaj bardzo trudnymi pacjentami, którzy nie chcą współpracować, dlatego warto znaleźć dentystę, który będzie miał odpowiednie podejście. Szczególnie mali pacjenci niepełnosprawni muszą być otoczeni odpowiednią opieką. Jak powinna przebiegać wizyta stomatologiczna w takim przypadku?

Dziecko musi się zaadaptować

Większość dzieci niezależnie od tego, czy są zdrowe, czy niepełnosprawne, boi się wizyt u stomatologa, szczególnie jak w przyszłości miały nieprzyjemne doświadczenia na przykład związane z bólem podczas podania znieczulenia czy leczenia ubytku. Aby maluch mógł czuć się w gabinecie stomatologicznym bezpiecznie i swobodnie, warto dać mu trochę czasu na adaptację. Wizyty stomatologiczne adaptacyjne mogą pomóc małemu pacjentowi oswoić się z gabinetem, sprzętem, fotelem dentystycznym oraz stomatologiem. Na takich wizytach nie jest sprawdzany stan uzębienia dziecka, nie są też prowadzone żadne zabiegi, takie spotkania służą tylko i wyłącznie przyzwyczajeniu dziecka do otoczenia i do stomatologa.

Leczenie stomatologiczne

W zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności, dziecko może inaczej reagować na leczenie stomatologiczne. Zabiegi dentystyczne można przeprowadzać standardowo, stosując znieczulenie miejscowe, stosując wcześniej odpowiednie środki uspokajające lub pod narkozą. Obecnie istnieje możliwość podania znieczulenia komputerowego, które jest całkowicie bezbolesne, umożliwia to specjalne urządzenie the Wand. W ten sposób mały pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu podczas podawania znieczulenia, dużą zaletą jest to, że w tym wypadku nie dochodzi do drętwienia języka czy opadania wargi, także dziecko bez przeszkód może komunikować się z otoczeniem.

Leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym stosowanie jest w przypadkach szczególnych, kiedy pacjent źle znosi ból, a wizyty stomatologiczne napawają go wielkim strachem, którego nie jest w stanie opanować. Niekiedy jest to jedyny sposób, aby móc sprawdzić stan uzębienia dziecka oraz wykonać niezbędne zabiegi stomatologiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here