bongosy

Świat instrumentów muzycznych z pewnością zaskoczy każdego, kto zdecyduje się w niego nieco bardziej zagłębić. Okazuje się jednak, że coraz więcej osób próbuje odnaleźć swoją muzyczną ścieżkę i rozbudzić w sobie duszę prawdziwego artysty. Niemniej jednak nauka gry na instrumencie pomaga rozwijać naszą kreatywność i zdolności motoryczne. Jednym z instrumentów, które zyskują sobie coraz większą popularność są bongosy. Czym one są i jak można na nich grać?

Czym są bongosy?

Bongosy to bardzo egzotyczny instrument, który zaliczany jest do grupy instrumentów perkusyjnych. Składa się on z dwóch, połączonych ze sobą bębenków o różnej wielkości. Co ciekawe bongosy uważane za instrument etniczny przynależący do Afro-kubańczyków. Jest to mniejszość etniczna zamieszkująca Kubę, która wywodzi się od afrykańskich niewolników. To co z pewnością o bongosach warto wiedzieć, to fakt, że oba bębenki mają różnorodne średnice. Większy z nich ma wymiary średnicy od 16 do 20 centymetrów, zaś mniejszy od 12 do 15 centymetrów. Tradycyjne bongosy są wykonane z cielęcej lub koziej skóry. Niemniej jednak obecnie modele bongosów produkowane są z warstw tworzywa sztucznego.

Bongosy to instrument, który odpowiednio wykorzystany nie musi być zarezerwowany wyłącznie dla profesjonalnego grania na scenie. Wyróżnikiem bongosów jest to, że są one mobilne. Z powodzeniem więc można zabrać je na różnorodne ogniska czy przyjęcia na łonie natury i po prostu uraczyć ich dźwiękami najbliższych. Jest to instrument bardzo przyjazny dla początkujących, a nauka grania wcale nie jest tak wymagająca, jak mogłoby się to wydawać. Bongosy umożliwiają wydobywanie z nich charakterystycznego, wysokiego brzmienia.

Jak grać na bongosach?

Granie na bongosach jest niezwykle przyjemnym i relaksującym zajęciem. Być może dlatego, coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie z nimi muzycznej przygody. Otóż najważniejsza jest pozycja zajmowana podczas gry. Należy usiąść w rozkroku tak, by bongosy znalazły się dokładnie pomiędzy naszymi nogami. Kolejno wystarczy w sposób tradycyjny uderzać w bębny przy pomocy otwartej dłoni. Jeśli chcemy:

  • wydobyć basy, czyli niskie i grube dźwięki trzeba uderzyć płasko w całą powierzchnię bębna.
  • wydobyć tony, czyli wysokie brzmienie, wystarczy uderzyć w krawędź bongosów.

Tak naprawdę to te dwa uderzenia stanowią całą filozofię gry na bongosach. Są to podstawy dla początkujących, gdyż zaawansowani gracze są wstanie wykorzystać o wiele więcej technik gry na bongosach i wydobyć z nich szeroką gamę dźwięków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here