jaki ekspres ciśnieniowy

Amatorzy kawy bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, że za jej niepowtarzalny aromat często odpowiada sposób jej przygotowania. Zwykłe zalanie zmielonych ziaren wrzątkiem nie zawsze spełni oczekiwania najbardziej wybrednego podniebienia.

Parzenie kawy w odpowiedni sposób pozwala zachować nie tylko jej smak oraz aromat, ale również wydobyć jej dobroczynne właściwości.Kawę możemy pić i przygotowywać na różne sposoby.

Najprostszym, a zarazem najbardziej szkodliwym sposobem jest picie kawy rozpuszczalnej. Można ją spotkać w formie liofilizowanych granulek lub tez delikatnego pyłku, który przy okazji ma zapewnić po zalaniu kremowy kożuszek na powierzchni kawy. Kawy takie jednak zawierają dużo szkodliwych składników, które w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do chorób żołądka. Są kawosze, którzy uwielbiają pić kawę potocznie zwaną plujką.

Najzwyczajniej w świecie zagotowują wodę, po czym odpowiednią ilość zmielonej kawy zalewają wrzątkiem. Unoszące się na powierzchni kawy fusy niejednokrotnie wpływają do jamy ustnej osoby pijącej. Wtedy jesteśmy po prostu zmuszeni do ich wyplucia. Dużą wartość ma kawa przygotowywana w tak zwanej kawiarce. Jest to specjalnie skonstruowany dzbanuszek, do którego jednocześnie wlewa się wodę i wsypuje kawę w odpowiednie miejsca. Pod wpływem działania temperatury z ognia czy tez palnika, wydobywa się z niego najlepsza kawa.

ekspres ciśnieniowy

Nie można zaprzeczyć, że najbardziej znanym i popularnym sposobem na parzenie kawy jest wykorzystanie ekspresu. Jeszcze kilka lat temu w użyciu były ekspresy przelewowe, działające na podobnej zasadzie co kawiarka. Jednak można śmiało stwierdzić, że pomału odchodzą do lamusa. Obecnie na rynku bez problemu znajdziemy ekspres ciśnieniowy. To właśnie dzięki temu urządzeniu otrzymamy smak kawy prost z rasowej kawiarni, którą przyrządzimy w domowym zaciszu. Ekspresów ciśnieniowych jest naprawdę bardzo wiele. Możemy wybierać spośród wielu marek oraz rodzajów.

Jednak jaki ekspres ciśnieniowy najlepiej się dla nas sprawdzi?

Akurat w przypadku ekspresów, pierwszym czynnikiem na jaki warto zwrócić uwagę to budżet jaki mamy zamiar przeznaczyć, na zakup ekspresu. W każdym przedziale cenowym jest różnorodność urządzeń, dlatego inne cechy zostają na dalszym planie. Kolejnym punktem, nad którym warto się zastanowić to jaką kawę na co dzień pijemy, a także ile tej kawy pijemy. Ponadto ile mamy w kuchni miejsca na postawienie dodatkowego urządzenia oraz w jakim miejscu chcemy go postawić.

Zakładając, że naszą ulubioną kawą jest kawa czarna lub espresso to na początek powinniśmy skreślić z listy ekspresy posiadające zaawansowane funkcje spieniania mleka. Skoro i tak nie pijemy cappuccino czy latte, nie będzie to nam w żadnym przypadku potrzebne. Wystarczy się skupić na ekspresach, które głównie parzą kawy czarne, albo tylko i wyłącznie kawy czarne. Jeżeli jednak chcemy mieć dodatkową opcję dla gości, dobrym rozwiązaniem będą ekspresy z dostawianą końcówką do mleka lub spieniacz ręczny.

robi kawę

Co do miejsca ustawienia ekspresu, musimy zwrócić uwagę na to, z której strony są umieszczone takie rzeczy jak spieniacz mleka czy pojemnik na resztki kawy. Jeżeli chcemy ustawić ekspres przy samej ścianie lub szafce, a w miejscu styku będzie znajdował się spieniacz mleka, wtedy może okazać się, że brakuje nam miejsca na karton z mlekiem. Przy okazji warto zwrócić uwagę na ilość miejsca nad ekspresem. W większości ekspresów, zbiornik na wodę umieszczony jest w tylnej części.

Jeżeli nad ekspresem znajduje się jakaś szafka i pomiędzy znajduje się zbyt mało miejsca na przeniesienie zbiornika z wodą będziemy mieli spory kłopot. Podobnie jest w sytuacji pokrywy pojemnika na kawę. Do zbiornika kawę nasypuje się z góry. Jeżeli pokrywa zbiornika na kawę jest zbyt duża względem przestrzeni do szafki, możemy mieć problem z uzupełnieniem ziaren kawy w zbiorniku. Kiedy już jesteśmy w jakimś salonie to sprawdźmy funkcjonalność ekspresów własnoręcznie. W łatwy sposób będzie nam ocenić czy akurat ten model nadaje się do naszej kuchni.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki filtr do wody
Następny artykułJakie znacie horrory

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here