Ethereum

Praktycznie każdy w przestrzeni kryptowalutowej w pewnym momencie słyszał o Ethereum (ETH). Albo rozpoznaje się go jako największą kryptowalutę pod względem kapitalizacji rynkowej, albo jako platformę, która jest silnikiem dla wielu największych na świecie zdecentralizowanych aplikacji (dApps). W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o Ethereum, jak działa i jakie funkcjonalności oferuje.

Czym jest Ethereum?

Ethereum to platforma blockchain oparta na otwartym kodzie źródłowym, która jest wykorzystywana do tworzenia różnych aplikacji, począwszy od biznesu i finansów (zwłaszcza zdecentralizowanych finansów lub DeFi), po gry i rozrywkę. Platforma jest zasilana przez własną kryptowalutę zwaną Ether (w skrócie ETH). Posiada również własny język programowania o nazwie Solidity. Dowiedz się więcej o Ethereum: https://www.kryptoporadnik.pl/

Ethereum wprowadziło nową koncepcję do wciąż rozwijającego się świata kryptowalut: inteligentne kontrakty. Inteligentny kontrakt to samo wykonujący się kontrakt, w którym warunki umowy między kupującym a sprzedającym są bezpośrednio zapisane w linijkach kodu, wykonywane na blockchainie i nieodwracalne. Eliminuje to potrzebę zaufania między stronami, ponieważ każdy może zweryfikować warunki umowy i nie ma sposobu, aby potajemnie wpisać zastrzeżenie do kodu umowy.

Inteligentne kontrakty i zdecentralizowane finanse

Połączenie inteligentnych kontraktów i natury blockchain – który z definicji jest zdecentralizowany, niezmienny i przejrzysty – zaoferowało nowe podejście do obsługi bardzo wrażliwych informacji –  z finansami na czele. Oznacza to, że funkcjonalność smart kontraktów zaoferowała wykonywanie operacji szybciej, taniej i ze znacznie większą przejrzystością niż zwykle. Doprowadziło to do powstania zdecentralizowanych finansów (DeFi). Obecnie DeFi wykracza poza Ethereum jako swoją podstawową platformę, jednak większość projektów nadal korzysta z tej sieci, jako że jest ona najbardziej rozbudowana i funkcjonalna.

ICO na Ethereum

Funkcjonalność Ethereum pozwoliła na tworzenie tzw. ICO (Initial Coin Offering). Dzięki niej, na rynku pojawiła się ogromna ilość innowacyjnych kryptowalut, które mogły rozpocząć zbiórki finansowania na rozwój. ICO jest pewnego rodzaju ofertą publiczną, w której firma czy fundacja zbiera środki w przedsprzedaży, oferując swoje monety po bardzo atrakcyjnych cenach. Środki zebrane w ramach ICO przeznaczane są na budowę, rozwój, badania i marketing. Najpopularniejszymi ICO zorganizowanymi na łańcuchu Ethereum były m.in. Solana, Basic Attention Token, Binance Coin, Kryptowaluta Cosmos czy EthLend (którego nazwa została zmieniona w ramach rebrandingu na AAVE).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here