jakie buty w góry latem

Złe przygotowanie potrafi zniszczyć każdy wyjazd. Gdy wybierasz się w góry i masz zamiar zdobyć alpejski szczyt czy nawet taki Giewont bądź Rysy, po prostu nie wolno ci wyruszać na szlak w nieodpowiednim obuwiu.

Trampki czy nawet sportowe adidasy z całą pewnością nie okażą się dobrym wyborem. Są przede wszystkim zbyt miękkie, przez co stopa zaczyna w nich latać i nie ma dobrego podtrzymania, a stąd już prosta droga do poważnej kontuzji.

Jakie buty w góry latem wybrać?

Teraz w modzie są modele lekkie, a wręcz zwiewne. Wyglądają niczym delikatne trampki, choć – według opinii samych producentów – są tak samo stabilne jak ciężkie i niewygodne trapery. Czy jednak warto aż tak ryzykować? Czy model wykonany z lekkiego i zwiewnego materiału sprawdzi się równie dobrze co solidna konstrukcja utworzona z grubej warstwy porządnej tkaniny? O tym już za moment.

Oczywiście nikt nie zabrania ci zabrać na wyjazd ciężkich traperów, z których korzystasz w sezonie jesiennym i zimowym. Buty trekkingowe zawsze dobrze sprawdzą się na szlaku. Przeważnie są to modele wielosezonowe, z których można korzystać niezależnie od pory roku, gdyż zastosowane w nich materiały same dostosowują się do warunków panujących na zewnątrz. Traperki mają charakterystyczną budowę. Cała konstrukcja podparta jest w nich na solidnej i grubej podeszwie.

buty w góry

Zawierają też przeważnie wysokie cholewki, które zakrywają kostkę i chronią ją przed ewentualnym przekroczeniem fizjologicznego zakresu ruch – a tym samym ciebie zabezpieczają przed urazami i kontuzjami. Skoro więc buty trekkingowe mogą być śmiało noszone podczas zimowych wędrówek, bez trudu poradzą sobie z warunkami panującymi na szlakach latem. Na pewno ochronią twoje stopy i ustabilizują całą sylwetkę. Ale czy zapewnią ci wygodę? Z tym już bywa różnie. Skoro są one przystosowane do radzenia sobie z mrozem, śniegiem i niskimi temperaturami, latem bądź wiosną może ci być w nich po prostu za gorąco. Takie modele nie dadzą wytchnąć twoim stopom i nie zapewnią im pełnej przewiewności. Można natomiast znaleźć dla nich jakąś fajną alternatywę.

Jakie buty w góry latem sprawdzą się najlepiej?

Choć najprawdopodobniej nie będą to ciężkie trapery, nie powinieneś również przeginać w drugą stronę. Przewiewność nie może stać się ważniejsza od bezpieczeństwa i zdrowia. Nie powinieneś przedkładać komfortu nad własną ochronę, dlatego też pod żadnym pozorem nie wolno ci naśladować mało rozumnych turystów, którzy wędrują po wysokich pasmach górskich w klapkach czy lekkich sandałkach. Wiele razy mówiło się już o podobnych zajściach. To oczywiste, że w przypadku tych osób cienka granica zdrowego rozsądku już dawno temu została przekroczona.

Wyjście na szlak w basenowych klapeczkach jest po prostu czystą głupotą. Taki but w ogóle nie zabezpiecza stopy i przy nawet lekkim potknięciu może doprowadzić do upadku. W większości przypadków takie sytuacje kończą się zwichnięciem lub złamaniem, ale czasami ich następstwem są jednak dużo poważniejsze problemy zdrowotne, a nawet i śmierć, jeżeli do upadku doszło z dużej wysokości. W górach zawsze musisz myśleć. Nie jesteś w stanie pokonać natury, ale możesz przystosować się do warunków przyrody.

buty górskie

Na jakie cechy poszczególnych modeli powinieneś zatem zwrócić uwagę, jeżeli szukasz czegoś tak przewiewnego jak letnie sandałki, a zarazem tak stabilnego i ochronnego jak buty trekkingowe? Po pierwsze – przyczepność. A tej cechy nie mają akurat żadne zwykłe buty. But przeznaczony do chodzenia po górach musi mieć jak najlepszą przyczepność, aby nie ślizgał się nawet w przypadku pokonywania zaśnieżonych jeszcze szlaków czy wilgotnych terenów. Buty w góry muszą też całkowicie ochraniać kostki.

Wyposażone w wyższą cholewkę ustabilizują twoje stopy i nie dopuszczą do zerwania żadnych więzadeł czy naciągnięć stawów. Buty powinny być również po prostu wygodne. Muszą idealnie leżeć na stopach, byś czuł się w nich komfortowo. Zwróć uwagę na wszystkie z tych cech, a sam automatycznie zadecydujesz, jakie buty w góry latem powinieneś wybrać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here