Techniki relaksacyjne

Techniki relaksacyjny cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ułatwiają one relaksację i niweluję skutki stresu. Poznaj nasze propozycje technik relaksacyjnych, które pomogą Ci przywrócić spokój i harmonię w swoim życiu.

Techniki relaksacyjne dla każdego

Stres w większości przypadków ma negatywny wpływ na nasze życie. W wyniku jego częstego lub intensywnego oddziaływania możesz odczuwać apatię, rozdrażnienie, nerwowość, a do tego pojawiają się kłopoty z zasypianiem, budzenie się w nocy, problemy z koncentracją.

Sposobów radzenia sobie ze stresem jest wiele, począwszy od korekty własnego jadłospisu, kończąc na regularnej aktywności fizycznej. Coraz większą popularność zyskują jednak rozmaite techniki relaksacyjne. Jest ich wiele, a ogromne zróżnicowanie sprawia, że bez trudu znajdziesz metodę, która spełni wszystkie twoje oczekiwania. Ponadto techniki relaksacyjne możesz praktykować nie tylko na zorganizowanych zajęciach, ale i samodzielnie w domu.

Jakie techniki relaksacyjne wybrać?

1. Muzykoterapia

Prostą i bardzo przyjemną techniką relaksacyjną jest muzykoterapia. Nie potrzebujesz do niej właściwie niczego poza odtwarzaczem lub smartfonem i słuchawkami. Na platformach streamingowych znajdziesz mnóstwo gotowych playlist z muzyką relaksacyjną, muzyką do medytacji, czy odgłosami natury np. śpiew ptaków czy szum fal.

2. Joga

Ogromną popularnością cieszą się także techniki relaksacyjne, takie jak joga. Dzięki ćwiczeniom jogicznym obniżysz poziom odczuwanego niepokoju, zwiększając przy tym elastyczność i gibkość ciała. Na czym polega praktyka jogi? Na wykonywaniu asan, czyli pozycji, które pomagają wzmocnić i rozciągnąć mięśnie, a jednocześnie zrelaksować umysł.

3. Ćwiczenia oddechowe

Techniki relaksacyjne to również proste ćwiczenia oddechowe. Nadzwyczaj polecane jest oddychanie przeponowe. Polega ono na tym, że podczas wdechu unosi się klatka piersiowa w okolicy mostka i brzuch. Takie ćwiczenia oddechowe angażują przeponę, dzięki czemu oddech pogłębia się, a to wpływa na lepsze dotlenienie organizmu. Ćwiczenia oddechowe pomagają wyciszyć emocje i sprzyjają efektywniejszemu wypoczynkowi.

4. Trening Jacobsona

Relaksacja progresywna Jacobsona polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu kolejnych partii mięśniowych. Dzięki temu nabywasz umiejętność panowania nad swoim ciałem poprzez powolną redukcję napięcia. Relaksację progresywną najlepiej wykonywać w cichym i spokojnym miejscu, gdzie nie nikt nie będzie zakłócał twojego spokoju.

5. Mindfulness

Godna polecenia jest również praktyka mindfulness, określana także jako trening uważności. Twoim zadaniem podczas takiej sesji jest skupienie się na tym, co „tu i teraz”. Nie myśl o planach na przyszłość, nie rozpamiętuj błędów z przeszłości, nie zastanawiaj się nad kłopotami lub sukcesami w pracy. Długość treningu uważności jest dowolna – możesz zacząć od kilku minut dziennie i stopniowo zwiększać czas treningu. Szybko przekonasz się, że mindfulness można praktykować nawet podczas obierania ziemniaków.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here