Choroby oczy dotykają ludzi na całym świecie. Niektóre z nich przydarzają się często i łatwo sobie z nimi poradzić, inne jednak rozwijają się niepostrzeżenie latami i mogą nawet doprowadzić do bezpowrotnej utraty wzroku. Dlatego podstawą profilaktyki zdrowych oczu są regularne badania okulistyczne, podczas których można wykryć schorzenia na początkowym stadium, gdy nie dają jeszcze żadnych objawów. Jakie są najczęściej występują choroby oczu? Oto kilka przykładów.
Najczęściej występujące choroby oczu
- Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba, która przyjmuje dwie postacie – suchą oraz wysiękową. W pierwszym przypadku rozwija się łagodnie i powoli, natomiast w drugim potrafi doprowadzić do poważnej utraty wzroku w zaledwie kilka dni. Schorzenie to dotyczy centralnej części siatkówki, która odpowiedzialna jest za wyraźne widzenie. Pojawia się ono wraz z wiekiem i objawia pogorszeniem widzenia, dyskomfortem przy czytaniu oraz zniekształceniem linii prostych. Zwyrodnienie plamki żółtej leczy się za pomocą iniekcji, co przynosi dobre efekty, szczególnie, jeśli chodzi o zatrzymanie postępu choroby.
- Jaskra to kolejna bardzo poważna choroby dotykająca narząd wzroku. Nazywana bywa cichym złodziejem wzroku, ponieważ na początku nie daje żadnych objawów. Z czasem mogą pojawiać się charakterystyczne objawy, takie jak zawężenie pola widzenia czy dostrzeganie świetlistych obręczy wokół lamp. Jaskra objawy mogą też pojawić się nagle, w przypadku ostrego przebiegu choroby, chorzy skarzą się na nudności, ból, zaczerwienienie oka czy wymioty. Jaskrę leczy się farmakologicznie, stosując krople do oczu oraz laserowo lub operacyjnie. Niestety nie da się odwrócić uszkodzeń, które już nastąpiły, dlatego niezwykle ważne jest wczesne wykrycie choroby.
- Zaćma to jedna z najczęściej występujących chorób, pojawia się niemal u wszystkich osób wraz z upływem wieku. Podobnie jak większość schorzeń potrafi być nabyta lub wrodzona. Polega na zmętnieniu soczewki, a jej cechą charakterystyczną jest biała źrenica. Najczęściej pojawia się u osób po ukończeniu 50 roku życia. Czynniki takie jak cukrzyca, stany zapalne oka i urazy przyczyniają się do występowania tej choroby. Pierwszymi objawami najczęściej są zaburzenia widzenia oraz widzenie przez mgłę. Pacjenci mogą skarżyć się także na podwójne widzenie, oślepiające światło oraz mieć problemy z prawidłową oceną odległości. Zaćmę w początkowym stadium leczy się farmakologicznie, jednak na zaawansowanym etapie niezbędna jest leczenie operacyjne lub laserowe.