jakie produkty zawierają magnez

Utrzymywanie zdrowej, zbilansowanej diety jest kluczowe dla zachowanie zdrowego ciała, ale również coraz więcej badań wskazuje, że dobrze skomponowana dieta jest czynnikiem obniżającym procent zachorowania na choroby psychiczne. Dlatego warto zwracać uwagę na to co jemy, aby cieszyć się jak najdłużej zdrowiem. Jednak wiele osób zastanawia się, czy należy dodatkowo suplementować określone witaminy i minerały, których nie zawsze dostarczamy w naszej diecie.

Jednym z chętniej suplementowanych składników jest magnez, który bierze udział w bardzo wielu procesach zachodzących w ludzkim organizmie. Jednak zamiast przyjmować tabletki lepiej zastanowić się jakie produkty zawierają magnez. Jednym z długiej listy takich produktów jest czekolada gorzka oraz naturalne kakao. Są to produkty, które nie dość, że mają dużą zawartość tego pierwiastka to dodatkowo zjedzenie ich powoduje produkcje w naszym organizmie endorfin, czyli związków, które odpowiadają za uczucie szczęścia. Innym produktem zawierającym magnez są najróżniejsze orzechy, zarówno włoskie, laskowe, nerkowca czy makadamia.

suplementy diety

Ponadto orzechy brazylijskie zawierają selen, który jest zawarty w niewielu produktach. Dlatego już jeden orzech brazylijski zapewnia dzienną dawkę selenu i dodatkowo dostarcza inne potrzebne składniki. Następnym owocem zawierającym stosunkowo duża ilość Mg jest banan. Ze względu na to, że banany są owocami powszechnie dostępnymi oraz lubianymi przez większość populacji to lepiej suplementować magnez zjadając banana niż łykając tabletki.

Kolejną grupą bardzo bogatą w omawiany pierwiastek są wszystkie zielone liściaste rośliny, jak szpinak, roszponka, rukola, ale również brokuły, sałaty, oraz pietruszka naciowa, czy kolendra. Wszystkie zielone rośliny są bogate z magnez ponieważ jest on pierwiastkiem wchodzącym w skład chlorofilu, a zatem jest niezbędny do prowadzenia podstawowego roślinnego procesu jakim jest fotosynteza. Dlatego spożywanie wszelakich zielonych roślin jest wskazane, ponieważ są bogactwem makro i mikro składników.

Jednak przyjmowanie magnezu zawartego w produktach spożywczych wiąże się z pewnymi regułami. Jedną z nich jest to, że aby dostarczyć do organizmu jak najwięcej tego pierwiastka to owoce i warzywa zawierające Mg powinny być zjadane na surowo. Proces gotowania i ogólnie obróbki termicznej w wysokich temperaturach powoduje utratę wielu cennych składników, między innymi magnezu. Dodatkowo spożywanie alkoholu, kwasów tłuszczowych czy nawet dużej ilości fosforu i wapnia powoduje utrudnione wchłanianie magnezu w naszym organizmie.

Dlatego warto zwracać uwagę, aby dostarczać do organizmu wystarczającą zawartość tego pierwiastka, ponieważ jego niedobór może prowadzić do nieprzyjemnych skutków zdrowotnych. Pierwszymi objawami niedoboru Mg w organizmie są skurcze mięśni. Bardzo typowym objawem jest drgająca powieka oka, na którą najczęściej skarżą się pacjenci z niedoborem Mg.

rukola

Do objawów należą również bóle i zawroty głowy oraz ogólnie osłabienie, a nawet rozdrażnienie. Dlatego warto jeść produkty spożywcze zawierające Mg, a nie suplementować go w postaci tabletek. Poziom Mg dostarczany z jedzeniem nigdy nie będzie zbyt wysoki w stosunku do innych elementów, natomiast przyjmując syntetyczny magnez w tabletkach możemy doprowadzić do powstania zbyt dużego poziomu w organizmie, co spowoduje, że magnez będzie zastępował inne pierwiastki, które zaś będą niepotrzebnie wydalane z organizmu.

Dbanie o zdrowie wiąże się z wieloma obowiązkami, do których należy prowadzenie zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety. Zapewnianie sobie pełnowartościowych posiłków wcale nie jest trudne i pracochłonne, dlatego lepiej przygotować sobie posiłek do pracy niż kupować szybkie dania po drodze. Jednak jeśli nie mamy kompletnie czasu to na rynku pojawia się coraz więcej firm cateringowych, które dowożą jedzenie w wielu większych miastach. Duża zaleta jest to, że często te formy oferują różnego rodzaju posiłki dla osób które cierpią na różne choroby i potrzebują innego rodzaju diety.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala20/domains/tamtamitu.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here