Depresja dotyka coraz większą ilość osób. Nie jest już rzadko spotykanym zaburzeniem psychicznym, gdyż stała się wręcz problemem społecznym, który tak bardzo utrudnia życie, iż nieraz nie pozwala go dalej kontynuować. Jej przyczyny bywają bardzo różne. Czasami doprowadza do niej nagła utrata pracy i zarazem utrata stałego źródła pieniędzy, innym razem może być spowodowana poczuciem wyizolowania i niezrozumienia.
Depresja nie musi mieć jednak żadnego konkretnego podłoża. U niektórych osób rozwija się czasami bez żadnego powodu i tak szybko przybiera na sile, że koniec końców nie pozwala nawet normalnie wstać z łóżka i zjeść śniadania. Każda czynność staje się trudna. Każdy obowiązek zdaje się nie mieć znaczenia. A jak wyjść z tego stanu i po prostu sobie pomóc? Jakie leki na depresje warto przyjmować i co jeszcze można zrobić, by choć odrobinę poprawić swój stan psychiczny?
W większości zaburzeń psychicznych sporą ulgę przynosi akceptacja
A o nią niestety najciężej. Chory zwyczajnie nie chce zaakceptować tego, że czuje się fatalnie. Nie rozumie, dlatego choroba spotkała właśnie go i dlaczego to on musi tak cierpieć. Czuje się jak odmieniec. Zaczyna doszukiwać się przyczyn choroby w różnych elementach swojego życia i w ten sposób doprowadza do sytuacji, w której obwinia siebie za całe zło tego świata.
Ma spore poczucie winy, bo wie, że powinien wziąć się w garść i zająć np. rodziną lub pracą, ale jednocześnie nie jest w stanie tego zrobić, co tylko jeszcze bardziej go dołuje. Taki stan najlepiej zatem zaakceptować. Depresja mija i czasami przemija nawet sama, ale póki trwa, to zupełnie normalne, że człowiek nie ma ani siły, ani ochoty na prowadzenie zwykłego życia. Potrzeba dużej świadomości do tego, by taki stan móc zaakceptować. Warto zatem czytać o swojej chorobie lub rozmawiać na jej temat z terapeutą.
Terapia to taki drugi sposób, który zdecydowanie też może pomóc pokonać depresję. Czasami człowiek z pewnymi problemami nie umie sobie sam poradzić. Nie zna skutecznych rozwiązań. Nieraz też nie ma takiej możliwości, by spojrzeć na swoje życie z pewnego dystansu i móc je obiektywnie ocenić, aby następnie coś w nim zmienić i poczuć się lepiej. Osobom w depresji z tego powodu sporo daje kontakt z bliskimi. Czasami wystarczy nawet krótka rozmowa z mamą czy przyjaciółką, aby zobaczyć, że ma się wokół siebie ludzi, dla których wciąż warto żyć i się starać.
W poważniejszych przypadkach przynosi to jednak odwrotne skutki. Po rozmowie z bliskimi osoba chorująca na depresję może poczuć się jak jeszcze większy wyrzutek, bo zobaczy, że nikt tak naprawdę nie rozumie jej problemów i każdy radzi tylko to, by wziąć się w garść. Terapeuci są natomiast wykształceni i przygotowani do pracy z podobnymi pacjentami. Nigdy ich nie oceniają, nie krytykują i nie mobilizują do niczego na siłę. Czasami pomagają wyłącznie spojrzeć na wszystko z dystansem. A wtedy nagle wszystko staje się jasne.
A jakie leki na depresję można przyjmować?
Zanim chory zacznie się nad tym zastanawiać, powinien wypróbować psychoterapię i chodzić na nią przez przynajmniej kilka miesięcy, gdyż środki farmakologiczne zawsze powinny być ostatnią deską ratunku. Mogą oczywiście pomóc, ale mogą też poważnie zaszkodzić. Zawsze wywołują też pewne skutki uboczne, które są bardzo nasilone zwłaszcza na samym początku kuracji, przez co stan chorego w tym okresie nieraz ulega zauważalnemu pogorszeniu.
Leki psychotropowe w niczym nie przypominają też zwykłych tabletek przeciwbólowych. Te najmocniejsze i najskuteczniejsze są niestety uzależniające. Pacjent przyzwyczaja się do tego, jak czuje się po zażyciu swojej dawki leku, przez co potem nie chce z niego rezygnować i do końca życia jest skazany na łykanie tabletek. Oczywiście to nie oznacza, że środki farmakologiczne przeznaczone do leczenia depresji są wyłącznie czymś złym. Jeżeli bowiem pacjent jest w tak fatalnym stanie, że nie potrafi nawet skoncentrować się na psychoterapii, trzeba najpierw odrobinę poprawić jego stan psychiczny, aby więcej rzeczy zaczęło do niego docierać.