Zapalenie spojówek może dotknąć każdego. Na ogół ustępuje ono samoistnie, najczęściej po kilku dniach. Objawy schorzenia są jednak bardzo dokuczliwe. Można rozpoznać je po zaczerwienieniu spojówki, a także uciążliwym swędzeniu oka. Czasem może ono łzawić, a nawet obrzmiewać i produkować wodnistą lub lepką wydzielinę. Na szczęście w większości przypadków zapaleniu spojówek da się zapobiegać.
Skąd się bierze zapalenie spojówek?
Zapalenie spojówek może być wywołane infekcją wirusową lub bakteryjną. Najczęściej odpowiadają za nie gronkowce, paciorkowce, gonokoki oraz pneumokoki, które dostają się do oka za sprawą ich kontaktu z brudnymi rękami. Schorzenie bywa także formą reakcji alergicznej na określone substancje, takie jak drobinki kurzu, pyłki, dym, gazy drażniące, sierść domowych zwierząt, chemikalia w miejscu pracy. Problem pojawia się czasem na skutek silnego wiatru i ostrego światła, a nawet chronicznego braku snu.
Jak można przeciwdziałać zapaleniu spojówek?
Istnieje kilka sposobów, które pozwalają na zmniejszenie ryzyka zapalenia spojówek. Przede wszystkim należy dbać o prawidłową higienę oczu i brzegów powiek. Zaleca się stosowanie specjalnych kropli lub soli fizjologicznej. W razie możliwości warto powstrzymać się od tarcia i dotyka oczu nieumytymi rękami. Osoby świadome swojej alergii powinny unikać kontaktu z substancją uczulającą oraz często przepłukiwać oczy w celu oczyszczenia ich z potencjalnych alergenów. Warto chronić oczy przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi zasłaniając je okularami przeciwsłonecznymi. Osoby, które mają wady wzroku, powinny nosić okulary bądź soczewki kontaktowe dobrej jakości (np. soczewki marki Acuvue, które zawierają składnik nawilżający i chronią oczy przed promieniowaniem słonecznym; więcej na Acuvue.pl).
Co robić kiedy doszło do zapalenia spojówek
Jeśli doszło do zapalenia spojówek, należy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych. Warto stosować krople do oczu i chłodne okłady oraz nie przemęczać wzroku. W przypadku bakteryjnego zapalenia oczu wymagane jest podanie antybiotyku. Sygnałem do wizyty u lekarza powinna być wydzielina z oka, która może zlepiać powieki i rzęsy. Z kolei alergiczne i powracające zapalenie spojówek (np. wiosną, kiedy pylą określone rośliny) można załagodzić poprzez immunoterapię swoistą, zwaną potocznie odczulaniem.
Zapalenie spojówek to jedno z najczęściej występujących schorzeń oczu. Na ogół nie jest niebezpieczne oraz ustępuje samoistnie. Ulgę przynosi stosowanie specjalnych kropel do oczu. Przestrzeganie zasad higieny oczu i chronienie ich poprzez okulary przeciwsłoneczne znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia tego problemu.