Zgodnie z polskim systemem drogowym, każdy samochód powinien być poddawany okresowym badaniom kontrolnym. Dzięki nim kierowca ma pewność, że porusza się sprawną maszyną i nie spowoduje zagrożenia. W zależności od wieku auta, przegląd samochodu należy przeprowadzać z odpowiednią częstotliwością. Badanie techniczne pojazdu trwa zazwyczaj 20-30 minut, jednak pozwala w pełni ocenić przydatność pojazdu do ruchu drogowego. Co dokładnie jest sprawdzane podczas testu?
Kiedy muszę odbyć przegląd samochodowy?
Badanie techniczne pojazdu w przypadku nowych samochodów należy przeprowadzić po 3-letnim okresie użytkowania. W przypadku starszych samochodów test należy przeprowadzać corocznie. Reguła ta nie dotyczy aut zawierających instalację LPG – takie auta niezależnie od wieku trzeba kontrolować co roku.
Przegląd samochodu najlepiej zrealizować po okresie zimowym. To najtrudniejszy dla pojazdu okres, po którym wymaga on kontroli. Po każdym badaniu technicznym pracownik przybija pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym zaznaczając przy tym termin następnego badania.
Co jest sprawdzane podczas badania?
W pierwszej kolejności podczas testu przeprowadzana jest identyfikacja pojazdu. Polega ona na sprawdzeniu numeru VIN oraz jego zgodności z dowodem rejestracyjnym. Następnie mechanik dokonuje kontroli dodatkowego wyposażenia. Dotyczy to głównie pojazdów z LPG i CNG, które wymagają rozszerzonej diagnostyki.
W kolejnym kroku bada się podzespoły, które mają znaczący wpływ na bezpieczne poruszanie się po drodze. Pracownik stacji kontroli zwraca uwagę na:
- układ kierowniczy – kontrola luzów, stan drążków kierowniczych,
- głośność układu wydechowego,
- stan oświetlenia,
- stan nadwozia – elementów nośnych w samochodzie, progów, ram oraz szyb,
- układ hamulcowy,
- pracę silnika
- obecność obowiązkowych elementów wyposażenia i stan ogumienia,
- działanie pasów bezpieczeństwa.
Okręgowa stacja kontroli pojazdów, może wykazać drobne, istotne usterki, a także takie, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie. O ile wykrycie pierwszego typu problemów nie generuje poważniejszych problemów, w przypadku poważniejszych błędów, kontroler ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny do czasu naprawienia wskazanych błędów.
Jakie są koszty badania?
Opłaty związane z badaniem są stałe i wynoszą 99 zł w przypadku samochodów osobowych bez instalacji LPG. Posiadacze pojazdów napędzanych również gazem muszą liczyć się z wyższą kwotą badania — w ich przypadku wynosi ona 162 zł.
Warto dodać, że takie badanie należy przeprowadzać w odpowiednich serwisach, takich jak stacja kontroli pojazdów Dyszkiewicz w Konstancinie-Jeziornie. Samo badanie nie trwa długo, można je będzie przeprowadzić bez konieczności zostawiania auta w warsztacie.