pale franki

Pale Franki to rozwiązanie, które pozwala na umocnienie gruntu w czasie prac budowlanych. Historia ich zastosowania w polskim budownictwie liczy już ponad 100 lat! Przez ten długi czas były poddawane modernizacjom, dlatego ich konstrukcja nieco różni się od tej, którą stosowano na początku ich istnienia. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób w obecnych czasach budowane są pale Franki oraz jakie wady i zalety posiadają.

Jak budowane są pale Franki?

Proces budowy pali Franki jest wieloetapowy. Na początku formuje się rurę stalową, która wbijana jest w grunt, by następnie w jej wnętrzu umieścić betonowy lub żwirowy korek.  Kolejnym etapem jest wbicie jeszcze nie w pełni uformowanego pala głęboko w ziemię przy użyciu młota wolnospadowego. Później wytwarza się podstawę, w której zagłębia się rurę, aby następnie wybić korek umieszczony w niej na początku budowy. Pal Franki w tym momencie jest już prawie ukończony, wystarczy w niego włożyć zbrojenie i wypełnić ciekłym betonem. Na końcu układa się mieszankę betonową wraz z podciągnięciem rury obsadowej.

Zalety pali Franki

Pale Franki można wykonać w większości warunków gruntowych, w tym w piaskach, glinach, żwirach, a także na miękkich skałach. Ponadto do ich budowy nie potrzeba użycia dużej liczby maszyn. Proces powstawania pali wymaga jedynie zastosowania kafara na gąsienicach. Sprawia to, że pale mogą zostać użyte przy umacnianiu gruntów pod budowę budynków nawet w niedogodnych lokalizacjach, gdzie ciężkie maszyny miałyby utrudnione pole do manewru.

Ważnym atutem Pali Franki jest też to, że można je wykonać także w piaskach, glinach oraz miękkich skałach. Co powoduje, że są one uniwersalnym rozwiązaniem stosowanym do posadowienia fundamentów różnego typu konstrukcji. Pale Franki w porównaniu do klasycznych pali wierconych mogą być wykonane bardzo szybko, ponieważ nie ma potrzeby orurowania lub wykorzystania zawiesin stabilizujących, co znacznie przyśpiesza proces budowy.

Ważną zaletą pali jest też ich duża nośność pionowa, którą można kontrolować w czasie prac budowlanych. Warto też dodać, że w zależności od potrzeb klienta, średnica pali Franki może wynosić od 430 do 1200 mm.

Niski poziom hałasu w trakcie budowania Pali Franki sprawia, że proces ich powstawania nie będzie uciążliwy dla ludzi mieszkających w pobliżu placu budowy. Z kolei brak wibracji powoduje, że pale franki są dobrym rozwiązaniem dla obszarów ze słabymi warunkami podłoża oraz z wysokim poziomem wód gruntowych.

Jakie wady mają pale Franki?

Pomimo wielu zalet, pale Franki posiadają też pewne wady. Jedną z nich jest to, że budowa pali Franki nie jest możliwa przy niskich temperaturach. Trudno jest też określić z góry rzeczywistą wymaganą długość pali Franki.

Warto też pamiętać o tym, żeby na placu budowy nie znajdowały się kamienie lub głazy, ponieważ uniemożliwi to wbicie pali przy użyciu młota wolnospadowego w grunt. Może to też doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji, co znacząco utrudni prace budowlane.

Pale Franki są dość tanim rozwiązaniem używanym w celu posadowienia fundamentów. Niestety ich budowa jest pracochłonna, co warto mieć na uwadze przy fazie ich projektowania, żeby dostosować odpowiednią liczbę pracowników do ich wykonania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here