Jazda samochodem to bardzo wygodna i praktyczna sprawa, jednak może się ona wiązać z różnymi niespodziewanymi i nieprzyjemnymi sytuacjami pojawiającymi się na drodze. Nie każde zdarzenie, stłuczkę, wypadek czy też awarię można skutecznie przewidzieć. W wielu sytuacjach konieczne jest skorzystanie z usług pomocy drogowej. Alternatywną opcją może być samodzielne holowanie, jednak w tym przypadku istotne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych informacji i zasad.
Holowanie jest w wielu sytuacjach bardzo dobrym rozwiązaniem nagłego problemu na drodze. Ostatnio można zauważyć sytuacje, w których wielu kierowców nie chce ryzykować i od razu poszukuje profesjonalnych firm za pośrednictwem serwisu pomocdrogowa.info dostępnego tutaj lub korzystając z innych praktycznych źródeł informacji, ofert i wizytówek firm specjalizujących się w szeroko pojętej pomocy drogowej.
Kiedy można samodzielnie holować pojazd?
Holowanie jest możliwe w przypadku pojazdów po kolizji, w przypadku których doszło do uszkodzeń blacharskich lub innych niewielkich szkód, które nie będą zakłócać procesu holowania. Do holowania nadają się również samochody, z których wyciekają różne płyny (płyn chłodniczy albo olej silnikowy), jednak przed transportem niezbędne jest zatamowanie wycieku. Jeżeli zablokowanie wycieku jest niemożliwe to w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem problemu jest wezwanie lawety. Plamy pozostające na drodze mogą bowiem stanowić zagrożenie dla innych pojazdów korzystających z dróg.
Holować można również pojazd posiadający zerwany pasek klinowy, uszkodzoną cewkę zapłonową, przewody zapłonowe, a także samochód do którego zatankowano nieprawidłowe paliwo. W takim przypadku konieczne jest holowanie do warsztatu, który zajmie się odholowaniem pojazdu do warsztatu, w którym paliwo zostanie odpompowane, a układ wtryskowy przejdzie proces czyszczenia.
Warto też dodać, że holowanie jest dozwolone w przypadku aut posiadających przegrzany albo zatarty silnik lub uszkodzony układ chłodniczy. Holować można też samochody z uszkodzonymi czujnikami, które nie pozwalają na uruchomienie silnika lub jeśli takie uruchomienie może być groźne dla innych uczestników ruchu drogowego.
W jaki sposób należy holować pojazd osobowy?
Przed rozpoczęciem holowania niezbędne jest właściwe przygotowanie pojazdów poprzez zamontowanie linki holowniczej w aucie holującym. Linkę należy przymocować do specjalnego ucha holowniczego pod zderzakiem. Niektóre pojazdy posiadają zamontowane takie elementy, a inne trzeba zakupić osobno. Następnie linkę należy przymocować do uszkodzonego pojazdu, również do ucha holowniczego (wmontowanego na stałe lub doczepianego). Mocowanie lin do zderzaków i innych elementów może doprowadzić do ich wyrwania i uszkodzenia. Kolejną ważną kwestią jest umieszczenie trójkąta ostrzegawczego na tylnej szybie od strony zewnętrznej. Dzięki temu będzie on widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Można więc zauważyć, że do holowania samochodu potrzebna jest linka holownicza o długości od 4 do 6 metrów lub sztywny hol oraz trójkąt ostrzegawczy.
Bezpieczne holowanie samochodów
Podczas holowania innego samochodu, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych zasad bezpieczeństwa. W miarę możliwości należy wybierać łatwe drogi bez nadmiernej ilości rond i skrzyżowań wymagających częstego hamowania. Dobrze jest też holować auto na drogach o małym natężeniu ruchu. Oprócz tego kierowca holowanego auta musi dbać o to, aby linka była cały czas napięta w celu uniknięcia szarpania. Oba samochody muszą sygnalizować manewry oraz powinny jechać skrajnym prawym pasem z prędkością 30 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h poza nim. Dodatkowo pojazdy muszą mieć włączone światła mijania.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Nie wolno holować pojazdu, w którym siedzi osoba bez prawa jazdy. Holowanie przy pomocy linki jest niemożliwe na autostradzie oraz w przypadku pojazdów, które mają uszkodzony układ hamulcowy. Holowanie automatów jest również niewskazane. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w instrukcjach pojazdów z automatycznymi skrzyniami biegów. Podczas holowania nie wolno korzystać ze świateł awaryjnych oraz nie wolno holować więcej niż jednego pojazdu ani samochodu z przyczepą.
Jeśli ktoś nie czuje się na siłach i nie ma odpowiednich umiejętności ani możliwości technicznych, wówczas jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wezwanie profesjonalnej pomocy drogowej. Firmy takie posiadają nowoczesny sprzęt oraz zatrudniają wykwalifikowanych fachowców, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia do holowania różnych typów pojazdów na różnych drogach.