okap

Kuchenka zamontowana na wyspie albo na półwyspie w kuchni to dzisiaj coraz częściej spotykane rozwiązanie. Aby gotowanie było wtedy komfortowe, nie można zapominać o dokupieniu do niej okapu. Co wybrać? Oto przegląd okapów kuchennych przeznaczonych do montażu nad wyspą lub półwyspem.

Kuchenka na wyspie lub półwyspie w kuchni

Wyspa i półwysep kuchenny to zabudowa, która wychodzi w kierunku centrum pomieszczenia. Spotykana jest ona głównie w kuchniach otwartych, w tym także w aneksach kuchennych łączonych z salonami. Zabudowa ta może również posłużyć jako strefa gotowania – umieszcza się wtedy na niej kuchenkę.

Jako że płyta kuchenki umieszczona jest wtedy z dala od ściany, nie można zamontować przy niej standardowego okapu ściennego, na przykład kominowego albo podszafkowego. Na szczęście, w sklepach można znaleźć teraz szeroką gamę okapów, które zostały zaprojektowane do montażu przy takiej zabudowie.

Rodzaje okapów nad wyspę lub półwysep kuchenny:

  • okap wyspowy
  • okap sufitowy
  • okap blatowy

Każdy z tych okapów kuchennych ma nieco inną budowę, a także może działać w różnych wariantach – jako pochłaniacz i wyciąg. Co wybrać?

Okap kuchenny wyspowy

Ten rodzaj okapu został stworzony specjalnie z myślą o montażu nad wyspą lub półwyspem kuchennym. To okap podwieszany, umieszczany nad kuchenką, dlatego cechuje się wysoką efektywnością.

Okapy wyspowe mogą być połączone z instalacją wentylacyjną – działają wówczas jako wyciągi. Okap musi wtedy posiadać konstrukcję wyposażoną w rurę wyprowadzającą powietrze na zewnątrz. Dostępne są także okapy funkcjonujące jako pochłaniacze, które nie muszą być podłączane do wentylacji. Okap wyposażony jest wtedy w zestaw filtrów. Taka konstrukcja to także prostszy montaż, chociaż nieco mniejsza efektywność. Okapy tego typu zachwycają również swoim niebanalnym wyglądem, na przykład mogą przypominać nowoczesne lampy.

Okap kuchenny sufitowy

Nad półwysep albo wyspę wybierane są również okapy kuchenne sufitowe. Tego typu urządzenia różnią się od wyspowych swoją budową. To płaskie okapy montowane bezpośrednio w suficie, które służą do odprowadzania par lub ich filtrowania. Mogą być umieszczone w suficie podwieszanym lub zamontowane natynkowo w zależności od budowy kuchni.

Tego typu okap również charakteryzuje się wysoką skutecznością działania, a przy tym nie zajmuje przestrzeni bezpośrednio nad kuchenką. Sterowanie najczęściej odbywa się wtedy za pomocą zdalnego pilota.

Okap kuchenny blatowy

Ciekawą propozycją jest też okap blatowy. Tego rodzaju sprzęt jest nadal spotykany rzadko, jednak warto przyjrzeć mu się nieco bliżej, ponieważ również świetnie sprawdza się on w kuchniach wyposażonych w wyspy i półwyspy kuchenne.

Okapy blatowe są montowane w blacie, natomiast ich konstrukcja jest umieszczona w szafce pod nim – trzeba wtedy zadbać o odpowiednią przestrzeń na wyposażenie okapu. Takie okapy mogą współpracować również z instalacją wentylacyjną – wówczas zapewniają maksymalną efektywność w odprowadzaniu powietrza z kuchni. Okap blatowy jest wysuwany z blatu, dlatego wtedy, gdy nie jest używany, można po prostu schować go do specjalnej wnęki. Aby go wysunąć, należy nacisnąć na przycisk albo podnieść go do góry.

Podsumowanie

Montaż kuchenki na wyspie kuchennej albo na półwyspie kuchennym powinien być również powiązany z montażem odpowiedniego okapu kuchennego. Gdy płyta grzejna kuchenki nie jest umieszczona przy ścianie, w takim przypadku warto zdecydować się na okap, który będzie montowany albo w suficie, albo w blacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here