Przede wszystkim w kwestii wyboru najlepszego ekogroszku należy kierować się jego jakością, która jest ściśle określona wymaganiami Unii Europejskiej. Pewne parametry muszą być spełnione aby w ogóle móc mówić o zdatności surowca, ale zastanawiając się jaki ekogroszek wybrać warto nieco bardziej pochylić się nad tym tematem.
Ponieważ widoczne są różnice pomiędzy poszczególnymi producentami. Niestety na rynku nie brakuje surowca o niskiej jakości, które może wydawać się niedrogi w stosunku do innych, ale zazwyczaj jest dużo mniej wydajny i w ostatecznym rozrachunku może się okazać, że przepłacamy.
Jak wiadomo ekogroszek stanowi paliwo stałe, które nie bez powodu posiada w nazwie przedrostek ‚eko’, mowa bowiem o niewielkiej szkodliwości tego surowca dla środowiska naturalnego. Zawarte w nim substancje szkodliwe są w bardzo znikomych ilościach, przykładowo chociażby siarka stanowi mniej niż 1 procent zawartości. Generalnie generuje on dużo mniej dymi i jest zdecydowanie obniżona emisja takich groźnych substancji jak choćby tlenek węgla, dioksyny, furany czy węglowodory aromatyczne.
Popularność ekogroszku rośnie głównie z wyżej opisanego powodu, ale nie tylko. Wiadomo również, że palenie tym surowcem jest bardzo ekonomiczne co jest spowodowane wolnym spalaniem wynikającym z tego, że selekcjonowane są specjalne bryły węgla o dużej kaloryczności. Jego spalanie w kotłach retorowych przynosi relatywne zyski. Pozwala na dużo rzadsze zaglądanie do kotła, a przy tym uzyskanie bardzo zadowalających wyników odnoszących się do ogrzewania pomieszczeń czy wody.
O wysokiej jakości ekogroszku świadczy kilka przesłanek
Między innymi ważne jest to, aby wartość opałowa była równą bądź większa niż 24 MJ. Bardzo ważna jest również niewielka zawartość wody, substancji utrudniających zapłon, czyli niepalnych, takich jak popiół i kamień oraz również bardzo istotny jest niski poziom spiekalności. Jeśli chodzi o ostatni parametr to dzięki niskiej spiekalności nie powstają wewnątrz pieca bryły, czyli tak właśnie spieki koksowe (jeszcze inaczej odgazowany węgiel). Takie bryły ulegałyby dużo wolniejszemu spalaniu niż małe kawałki, których powstaje popiół zawierający substancje, które mogłyby w procesie spalania jeszcze oddać energię. Obecność spieków znacznie obniża sprawność spalania.
Ogólnie gdy węgiel spełnia wszystkie europejskie wymogi to będzie mógł podlegać dalszym przeróbkom takim jak kruszenie, przesiew przez sita. i Tu kolejna istotna sprawa, czyli wielkość kawałków z pokruszonych brył, najlepsze wskazuje się te o średnicy w granicach 5-25 mm. Zazwyczaj też po uzyskaniu takich parametrów producenci podejmują się czyszczenia ekogroszku.
Dokonuje się tego wodą, a następnie surowiec podlega suszeniu. I dlatego tak istotna jest niewielka zawartość wody, ponieważ zbyt duża jej ilość znacząco wpływa na parametry powodując utratę kaloryczności, a tym samym jakości i wydajności surowca. Niestety rynek obfituje również w ekogroszek niezbyt dobrej jakości, gdzie przykładowo zawartość wody sięga powyżej 12 procent. Użytkowanie takiego ekogroszku może powodować zapychanie się pieca.
Trzeba uważać na dystrybutorów oferujących zbyt niskie ceny za produkt. Można spodziewać się po nim bardzo złej jakości, a to może być niebezpiecznej dla naszych urządzeń. Do tego potrzeba więcej ekogroszku o niskiej jakości, a tym samym należy więcej kupić i ostatecznie przepłaca się niepotrzebnie za niezbyt dobry produkt. Koniecznie należy też zwrócić uwagę na sposób pakowania ekogroszku, ponieważ powinien on być umieszczany do specjalnych worków polipropylenowych, które umożliwiają przepływ powietrza i pozwalają opałowi oddychać. To sprawi, że będzie on bardziej suchy i kaloryczny. Wielu producentów oferuje rozmaite rozwiązania i warto skupić się na dokonaniu ich analizy.
Podsumowując zakup większych zapasów powinien zostać poprzedzony samodzielną weryfikacją pod kątem parametrów, ale też warto jest skorzystać z usług kilku producentów i dostawców w okolicy i po prostu samodzielnie w domu przetestować jakość opału. Bez trudu dostrzeżemy, który ekogroszek będzie najlepiej się spalał i właśnie na taki opał powinniśmy się zdecydować.