Prawidłowe przechowywanie żywności to kluczowa sprawa, aby cieszyć się dobry zdrowiem i samopoczuciem. Wiedza na ten temat pozwala na właściwe gospodarowanie produktami spożywczymi, dzięki czemu wyrzuca się mniej jedzenia. Znajomość ogólnych zasad to najlepszy sposób na oszczędności oraz zadbanie o nasze środowisko naturalne. O czym więc warto pamiętać? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.
Przechowywanie produktów w lodówce
Większość artykułów spożywczych przechowujemy w lodówce, dzięki czemu dłużej zachowują świeżość. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że dane produkty należy przechowywać na konkretnych półkach. Przykładowo, najlepszym miejscem na nabiał, gotowane mięso czy przygotowane posiłki jest środek lodówki. Najlepiej, aby gotowe jedzenie było trzymane w szczelnych pojemnikach i przykryte – można w tym celu wykorzystać między innymi pokrywki silikonowe. Dzięki temu, bakterie z surowej żywności nie przeniosą się na gotowe produkty. Najlepszym miejscem na przechowywanie surowego mięsa, ryb czy drobiu jest dolna półka lodówki – niektóre modele wyposażone są w oddzielną szufladę, co pozwala uniknąć ich zanieczyszczenia. Obok surowego mięsa nie powinno się układać innych produktów. Warzywa i owocowe należy przechowywać w dolnej szufladzie. Najlepiej je umyć i owinąć w papier, dzięki czemu dłużej zachowają atrakcyjny wygląd. Należy pilnować, aby nie przeładowywać lodówki, co grozi zablokowaniem systemu chłodzącego. Nie powinno się też otwierać lodówki na długi czas, ponieważ powoduje to podniesie temperatury w środku, przez co chłodziarka musi intensywniej pracować.
Produkty niewymagające chłodzenia?
Istnieje wiele produktów, których nie powinno się przechowywać w lodówce. Zawsze należy jednak zapewnić im miejsce suche oraz chłodne. Pieczywo oraz produkty zbożowe powinny być trzymane w pomieszczeniach zaciemnionych i przewiewnych. Narażone są one na szkodniki oraz pasożyty, dlatego należy regularnie sprawdzać ich stan. Pieczywo powinno być przechowywane w przeznaczonych do tego pojemnikach – nie należy tego robić w zwykłych plastikowych workach, co może doprowadzić do pleśnienia. Mąkę należy przechowywać maksymalnie 2 miesiące. Inne produkty, takie jak ziemniaki nie lubią zimna- optymalną temperaturą dla nich jest 15 stopni C. Najlepiej przykryć je papierowym workiem oraz nie wystawiać na działanie światła słonecznego, co może być przyczyną zielonych przebarwień. Natomiast oleje powinno się przechowywać w ciemnych butelkach w temperaturze chłodniczej lub pokojowej.